Sports Fixtures autumn 2017   

Click into a fixture to read the match report
Amendments to School Calendar are highlighted red
Re-arranged matches will be highlighted in green

Click here for last year's Match Reports 

Wednesday 6 September 2017
2.00-4.00pm Senior Rugby - Extended Training (all Years 7 & 8 boys)
2.00-4.00pm Senior Hockey - Extended Training (all Years 7 & 8 girls)                                                 

Wednesday 13 September 2017                    
2.15pm Rugby  - U11A & U10A vs The Abbey (H)
3.00pm  Rugby - U11B & U10B vs The Abbey (H)
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs New Hall (H)
2.30pm  Girls’ Hockey - 1st, 2nd & 3rd VIIs vs Felsted (A)
2.30pm  Girls’ Hockey - U11 A, B & C VIIs vs Littlegarth (A)
2.30pm  Netball - U9 A, B & C vs Orwell Park (H)                              

Thursday 14 September 2017
3.15pm  Soccer - U9 A, B & C VIIs vs St Margaret’s (H)  TO BE RE-ARRANGED                    
               
Monday 18 September 2017
2.30pm  Soccer - U9 A, B VIIs vs OBH (A)
2.30pm  Netball - U9 A, B & C vs OBH (A) 
3.45pm  Hockey - 1st & 2nd VIIs vs Ipswich High School (A)

Wednesday 20 September 2017
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs OBH (H) 
2.30pm  Rugby - U11A IXs vs OBH (A)
2.30pm  Rugby - U10 A IXs vs OBH (A)
2.30pm  Hockey - 1st, 2nd  & 3rd VIIs vs OBH (A) 
2.30pm  Hockey - U11 A & B VIIs vs OBH (H) 
3.00pm  Rugby - U11 B IX vs OBH  
3.00pm  Rugby - U10 V VIII vs OBH

Thursday 21 September 2017
3.15pm  Netball - U9 A & B vs Littlegarth (H) 

Monday 25 September 2017
4.30pm  Aquathlon - U11, U10 & U9 vs St Margaret's School (H)

Wednesday 27 September 2017
2.00pm  Hockey - U11 A VII Framlingham Tournament (A) 
2.00pm  Hockey - U11 B & C VIIs Orwell Park Tournament (A) 
2.00pm  Netball - U9 A Orwell Park Tournament (A)
2.15pm  Soccer - U9 A & B VIIs vs Colchester High School (H) 
2.30pm  Rugby - U13 1st XIII vs Framlingham Prep School (H) 
2.30pm  Rugby - U10 A VII vs St Margaret’s (A)
3.00pm  Soccer - U8 A, B & C VIIs vs Colchester High School (H)

Friday 29 September 2017
10.00am  Hockey - 1st VII IAPS Tournament at Orwell Park (A)
2.30pm  Hockey - U11 A & B VIIs vs St Cedd’s at Chelmer Park (A)

Monday 2 October 2017
3.15pm  Soccer - U9 A, B & C VIIs vs St Joseph’s (H)                            

Tuesday 3 October 2017
3.15pm  Netball - U9 A, B & C vs Felsted (H)

Wednesday 4 October 2017
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs Culford (H)
2.30pm  Rugby - U11 A & B IXs vs St Joseph’s (A)
2.30pm  Rugby - U10 A VIII vs St Joseph’s (A)
2.30pm  Hockey - 1st, 2nd & 3rd VIIs vs Woodbridge (H)
2.30pm  Netball - U9 A & B vs Culford (A)

Friday 6 October 2017
2.45pm  Rugby - U11 A & B IXs vs St Cedd’s (H)

Saturday 7 October 2017
12.00-3.30pm Rugby - 1st VII at OBH 7s Tournament (A)
12.00-3.30pm Rugby - U11 A VII at OBH 7s Tournament (A) - CANCELLED
12.00-3.30pm Hockey - 1st VII & U11 A VII at OBH Tournament (A)

Monday 9 October 2017
3.15pm  Soccer - U9 A, B & C VIIs vs Littlegarth (H) 

Wednesday 11 October 2017
2.30pm  Rugby - U13 1st XIIIs vs Framlingham Prep (A) - CANCELLED
2.30pm  Rugby - U13 2nd XIIIs vs Framlingham Prep (A) 
2.30pm  Rugby - U11 A & B IXs vs Framlingham Prep (H) 
2.30pm  Rugby - U10 A VIII vs Framlingham Prep (H) 
2.30pm  Hockey - 1st, 2nd & 3rd VIIs vs Framlingham Prep at Framlingham College (A) 
2.30pm  Hockey - U11 A, B & C VIIs vs Ipswich Prep School (A)
2.30pm Netball - U9 A, B & C vs Framlingham Prep (H) 

Saturday 14 October 2017
10.00am  Rugby - 1st XIII Framlingham Festival (A) - expected return time 2.15pm CANCELLED
10.00am  Rugby - U11 IX Framlingham Festival (A) - expected return time 2.15pm

Wednesday 18 October 2017                             
2.15pm  Rugby - U11 A & B IXs vs Felsted (H) - expected finish time 3.45pm
2.30pm  Rugby - U13 1st & 2nd XIIIs vs Felsted (A) - CANCELLED                        
2.30pm  Hockey - U11 A, B & C vs St Margaret's @ Braintree Hockey Club (A) - expected return time 5pm
3.00pm  Rugby - U10 A & B VIIIs vs Felsted (H) - expected finish time 4.20pm

Thursday 19 October 2017
4.15pm  Swimming - U10 & U9 vs Ipswich High School (H) - expected collection time 6.10pm

Wednesday 8 November 2017                                
10.00am  1st VII and U11 A - Essex Hockey Championships at Redbridge Sports Centre (A) - expected return time 5pm
2.00pm  Hockey - U11 B & C VIIs vs Felsted (A) - A Team not playing Felsted - expected return time 5pm
2.15pm  Soccer - U9 A & B VIIs vs Colchester High School (H)
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs Finborough (A)
2.30pm  Rugby - U11 A IX vs Finborough (H)
2.30pm  Rugby - U10 A, B & C VIIIs vs St Cedd’s (A)
3.00pm  Soccer - U8 A, B & C VIIs vs Colchester High School (H)
3.15pm  Rugby - U11 B IX vs Finborough (H)

Monday 13 November 2017
2.00pm  Soccer - U9 A VII vs Littlegarth Tournament (A)
3.15pm  Swimming - U13, U12, U11, U10 & U9 Gala vs Framlingham College at Brandeston Hall                      

Wednesday 15 November 2017                                
2.30pm  Rugby - 1st XIII & 2nd VIIs Barnardiston Hall (H)
2.30pm  Rugby - U11 A IX & U10 A VIII vs Ipswich Prep (H)
2.30pm  Soccer - U9 A & B VIIs vs Finborough (H)
2.30pm  Hockey - 1st & 2nd VIIs vs Barnardiston Hall (H)
2.30pm  Hockey - U11 A, B & C VIIs vs The Abbey (A)
2.30pm  Soccer - U11 & U10 vs Ipswich Prep (H)
3.15pm  Rugby - U11 B IX & U10 B VII vs Ipswich Prep School (H)

Thursday 16 November 2017
3.15pm  Netball - U8s vs Felsted Prep (H)

Monday 20 November 2017
2.00pm  Soccer - U9 B VII Littlegarth Tournament (A)                        
                               
Wednesday 22 November 2017                                
2.15pm   Hockey - 1st, 2nd & 3rd VIIs vs Orwell Park (A)
2.30pm   Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs Orwell Park (H)
2.30pm   Rugby - U11 A, B & C IXs vs Orwell Park (A)
2.30pm   Rugby - U10 A & B VIIIs vs Orwell Park (A)
2.30pm   Soccer - U9 B VII vs Fairstead (H)
3.00pm   Hockey - U11 A, B & C VIIs vs Orwell Park (A)

Thursday 23 November 2017
3.15pm  Netball - U9 A, B & C vs The Abbey (H)               

Wednesday 29 November 2017                                
2.00pm  Hockey - U11 A & B VIIs vs St Joseph’s (A)
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs RHS (A)
2.30pm  Rugby - U11 A IX & U10 A VIII vs Littlegarth (H)
2.30pm  Hockey - 1st & 2nd VIIs vs RHS (H)
3.15pm  Rugby - U11 B IX & U10 B VIII vs Littlegarth (H)

Monday 4 December 2017                 
2.45pm  Rugby - U13 1st XV vs Colchester High (H)
2.45pm  Rugby - U12 As vs Colchester High (H)

Wednesday 6 December 2017                 
2.00pm  Hockey - U11, U10 & U9 Element Matches
2.15pm  Rugby - U11 A IX Quadrangular at Barnardiston Hall (A)
2.15pm  Rugby - U10 A VIII Quadrangular at Barnardiston Hall (A)
2.15pm  Soccer - U9 A, B & C VIIs vs South Lee (A)
2.30pm  Rugby - 2nd X vs South Lee (A)
2.30pm  Rugby - U11 B IX vs South Lee (H)
2.30pm  Rugby - U10 B & C VIIIs vs South Lee (H)
2.30pm  Hockey - 1st & 3rd VIIs vs Finborough (A)

Wednesday 13 December 2017                                
2.30pm  Rugby - 1st & 2nd XIIIs vs Woodbridge (A)
2.30pm  Hockey - 1st & 2nd VIIs vs South Lee (A)
2.30pm  Hockey - U11 A & B VIIs vs South Lee (H)
2.30pm  Netball - U9 A & B vs South Lee (A)